Wieża CN w Toronto symbol i atrakcja Kanady

atrakcje turystyczne toronto co zobaczyc

Canada’s National Tower ma wysokość 553,33 metrów. Została otwarta w 1976 r. Projekt budowli stworzyli architekci lokalnych firm John Andrews Architects i Webb Zerafa Menkes Housden Architects. Do 13-go września 2007 roku wieża CN zajmowała zaszczytne miano najwyższej wolnostojącej budowli na świecie. Wówczas rekord został pobity przez Burdż Chalifa. Wieża jest symbolem Kanady. Jest widoczna z każdego punku Toronto, a także wyraźnie króluje nad miastem. Z jej szczytu rozciąga się zapierający dech  w piersiach widok. W bezchmurny dzień oko zwiedzających cieszy obraz wodospadu Niagara, Stanów Zjednoczonych, a po przeciwnej stronie jeziora Ontario.

Rocznie ok. 2 miliony osób odwiedza CN Tower. Kilka lat temu budowla przesz kosztowną rozbudowę. Za ponad 26 milionów dolarów i dzięki pracy wielu osób, w rekordowym tempie wybudowano miejsce na sklepy, kawiarnię, symulatory i centrum edukacyjne. Na zewnątrz budynku zorganizowano miejsce na ścianę do wspinaczki i nimigolfa. Sam wjazd na CN Tower stanowi nie lata atrakcję. Na pierwszy poziom tj. na wysokość 346 m podróż odbywa się za pomocą jednej sześciu przeszklonych wind. Jej prędkość to 6 m/s – przy silnych wiatrach szybkość jazdy maleje proporcjonalnie do siły natury. Każdą z wind zabezpiecza 8 lin, z których każda w razie awarii, samodzielnie może udźwignąć ciężar kabiny.

Obok wind kolejną z atrakcji są najdłuższe stalowe schody świata. Posiadają one 2579 stopni. Na co dzień wejście schodami nie jest możliwe. Atrakcja ta jest dostępna tylko „na specjalne” okazje  m. in. w trakcie charytatywnego biegu United Way.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *