Według badań o tym czy dany kandydat zostanie zaproszony na dalszy etap rekrutacji decyduje pierwsze 30 sekund, przez które pracodawca zapoznaje się CV kandydata. W wielu krajach obowiązują różne standardy określające wygląd i zawartość tego dokumentu. Jeśli marzysz o pracy w Kanadzie w ziszczeniu tych pragnień pomogą praktyczne wskazówki na temat kanadyjskiego CV.
CV w kanadzie nazywane jest Resume. Ważną informacją jest fakt, że nigdzie na kanadyjskim CV nie umieszczamy słowa Resume. W Polsce utartym zwyczajem jest umieszczenie napisu: CV lub curriculum vitae na górze dokumentu. W Kanadzie w tym miejscu należy umieścić swoje imię i nazwisko. Z prawej strony można zapisać swój adres, z lewej koniecznie jest podanie danych kontaktowych. Chcemy przecież by pracodawca odezwał się do nas. Ważne, by adres e-mail nie był długi i skomplikowany. Prostota i klarowność tego trzymajmy się komponując kanadyjskie Resume.
Kanadyjskie CV możemy podzielić na 3 części. Pierwszą i najistotniejszą z nich są umiejętności. Ta sekcja znajduje się w górnej części dokumentu i to właśnie często na jej podstawie pracodawca podejmuje decyzję w ciągu pierwszych 30 sekund. By nasze Resume nie trafiło do kosza w tym miejscu należy zawszeć nie tylko faktyczne zdolności ale także fakty poświadczające ich posiadanie lub poziom: certyfikaty, wyniki, nagrody etc. Warto umiejętności dopasować pod oczekiwania zawarte w danej ofercie pracy. Jest to czasochłonne jednak może przyczynić się do pozytywnej oceny pracodawcy. W kolejnych sekcjach Resume przedstawia się doświadczenie zawodowe oraz wykształcenie.
Kanadyjczycy są bardzo poprawni politycznie. Z tych względów na kanadyjskich CV nie umieszcza się zdjęć, daty urodzenia i numery SIN. Jeśli chcemy zwiększyć swoje szanse na przejście do kolejnego etapu rekrutacji ważnym aspektem jest rozważenie „zangielszczenia” naszego imienia. Mimo ogromnego nacisku kładzionego na brak dyskryminacji pod jakimkolwiek kątem, badania pokazują, że osoby o obco brzmiących imionach/nazwiskach są 2-2,5 razy rzadziej zapraszane na rozmowy kwalifikacyjne. Z nazwiskiem nic nie zrobimy ale warto rozważyć opcję podania agnieglskiej wersji naszego imienia zawłaszcza jeśli jego polska wersja może sprawiać trudność w wymowie pracodawcy.