Kwestie bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej to bardzo istotna sprawa. Kanada jest bezpiecznym krajem, w którym nie występują poważniejsze incydenty o charakterze przestępczym. Jednak wśród wytycznych władz dla turystów i osób przybywających do pracy, znajdują się wskazówki sugerujące, których rejonów czy dzielnic wielkich miast, należy unikać po zmroku. Osobne zagrożenie stanowi przyroda i ciężki klimat, zwłaszcza na obszarach turystycznych takich jak Kolumbia Brytyjska, Jukon i innych rejonach o niewielkim zatrudnieniu. Kanada posiada dość surowy klimat i duży obszar niezagospodarowanych terenów. Niebezpieczeństwo wiąże się z słabo rozwiniętą siecią dróg oraz niewystarczającą infrastrukturą szlaków turystycznych. Zagrożenie stanowią zwłaszcza liczne dzikie zwierzęta: niedźwiedzie, wilki, kojoty pumy czy skunksy, które mogą zaatakować w sytuacji zagrożenia. Na terenach nadmorskich (szczególnie nad Pacyfikiem) osobne niebezpieczeństwo stanowią wysokie fale, które potrafią zmyć turystów z ze skał do oceanu.
Posiadanie ubezpieczenia osobowego nie jest obowiązkowe, gdy przyjeżdżamy do Kanady w celach turystycznych lub do pracy. Jednak kanadyjskie władze i ambasady w tym kraju sugerują wykupienie stosownego ubezpieczenia medycznego obejmującego koszty leczenia o minimalnej wartości 100 tyś. CAD. Koszty usług medycznych w Kanadzie są bardzo wysokie. Zdarzało się także, że brak ubezpieczenia był powodem odmowy wjazdu na teren kraju w celach zarobkowych.
By poruszać się po Kanadzie samochodem, niezbędne jest posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC i NW. Polskie towarzystwa ubezpieczeniowe wystawiają polisy, które są honorowane na terytorium Kanady,