Dziś parę luźnych ciekawostek o rynku pracy w Kanadzie. Podatki, płace minimalne, jeszcze raz o Resume, certyfikatach i wolontariacie. Zapraszam.
Zacznijmy od Resume. Pisaliśmy już o nim tu, przypomnę jednak, że dyplomy polskich uczelni w Kanadzie nie są ważne. Można je nostryfikować, jednak większość pracodawców i tak nie zwróci na nie uwagi. Niemniej w Resume zamieszczamy informację o naszej edukacji. Niemal nieodłączną częścią Resume jest Cover Letter czyli list motywacyjny. List z argumentacją dlaczego to właśnie my jesteśmy idealni na proponowane stanowisko jest w Kanadzie równie istotny jak samo CV. Oprócz uzasadnienia aplikacji Cover Letter powinien zawierać: dane kontaktowe, powitanie, zakończenie i podpis. Certyfikaty potwierdzające znajomość języka angielskiego (TOEFL czy IELTS) to strata czasu. Dla kanadyjskiego pracodawcy najważniejsza jest możliwość komunikacji z kandydatem. Kanadyjczycy wysoko cenią referencje poprzednich pracodawców. Warto zadbać o ten aspekt i umożliwić (zamieścić) kontakt do poprzedniego przełożonego. Powszechnie stosowanym zabiegiem w procesie rekrutacyjnym jest weryfikacja umiejętności kandydata u poprzedniego pracodawcy. Równie istotną pozycją w CV co referencje, są wszelkiego rodzaju staże i wolontariaty. W Kanadzie udział w bezpłatnych praktykach jest niezwykle popularny i wysoko ceniony, jako atut kandydata.
Minimalna stawka godzinowa w 2016 r. wynosiła $10,65 w prowincji Nowy Brunszwik. Najwyższe minimum godzinowe obowiązuje z kolei w Nunavut i wynosi $13. Jest to kwota nieopodatkowana. Pierwszy próg podatkowy to 15% i obowiązuje dochody, które nie przekroczę $45,282 rocznych zarobków. Kolejny próg dochodowy to 20.5% dla zarobków $45,282 do $90,563. I adekwatnie kolejne pułapy: 26% – od $90,563 do $140,388, 29% – od $140,388 do $200,000, 33% powyżej $200,000.