Kanada – przydatne informacje

Kanada jest drugim, co do wielkości, krajem świata. Zajmuje powierzchnię około 10 mln km². Kanada usytuowana jest pomiędzy Oceanem Atlantyckim na wschodzie a Oceanem Spokojnym na zachodzie. Od północy oblewają ją wody Oceanu Arktycznego. Na północnym-zachodzie Kanada graniczy z Alaską, od południa zaś sąsiaduje z Stanami Zjednoczonymi. Stolicą kraju jest Ottawa, zaś największe miasta to Toronto, Montreal, Calgary, Edmonton, Vancouver, Quebec, Hamilton i Halifax.

Kanada dzieli się na regiony. Tzw. Prowincje Atlantyckie to Nowy Brunszwik, Nowa Fundlandia i Labrador, Nowa Szkocja, Prince Edward Island. Obszary te charakteryzują się kulturą morską. Ludność skupiona jest głównie w małych rybackich wioskach o bogatej kulturze ludowej. Quebec to francuskojęzyczna prowincja, w której granicach znajduje się tętniący życiem kulturalnym Montreal oraz historyczny Quebec. Region Ontario obejmuje takie miasta jak: wielokulturowe Toronto oraz stolicę kraju Ottawę. Tu znajdują się wybrzeża słynnych Wielkich Jezior oraz znany z wspaniałych win i wodospadu obszar Niagara. Prerie Alberta, Manitoba, Saskatchewan to otwarte przestrzenie pokryte lasami i górami. Głównym miastem kolejnego regionu – Kolumbii Brytyjskiej – jest Vancouver. Cechami charakterystycznymi tego obszaru są Góry Skaliste, wielowiekowe lasy, dzikie niedostępne tereny oraz sieć kurortów narciarskich. Północny region to subarktyczne dzikie tereny Northwest Territories, Nunavut, Yukon.

Liczba ludności Kanady to ok. 32,2 mln mieszkańców. Ogromna powierzchnia kraju sprawia, że średnia gęstość zaludniania wynosi 3,2 os/km². Od 1965 r. oficjalnym symbolem widniejącym na fladze państwowej Kanady jest liść klonowy. Językami urzędowymi są angielski i francuski. Jednak w prowincji Quebec poza dużymi miastami, zwłaszcza w części północnej, rdzenna ludność posługuje się jedynie językiem francuskim. Wszelki kontakt po angielsku jest utrudniony. Napisy przy drogach i na tablicach informacyjnych w większości występują wyłącznie po francusku.

Warto pamiętać, że Kanada jest krajem o wieloetnicznym i wielokulturowym. Zaleca się stosowanie wysoko rozwiniętej poprawności politycznej. Jakakolwiek dyskryminacja ze względów na pochodzenie lub przynależność jest niedopuszczalna. Określenia Indianie i Eskimosi są uważane za obraźliwe i należy się ich wystrzegać.

W Kanadzie przestrzegane są rygorystycznie przepisy ograniczające dostęp do wyrobów alkoholowych i tytoniowych. Alkohol i papierosy a także wstęp do lokali serwujących trunki z procentami są dostępne jedynie dla osób powyżej 19 roku życia. Wyjątkiem stanowi prowincja Quebec – tam obowiązuje minimum 18 lat. W całym kraju obowiązuje także zakaz spożywania wyrobów alkoholowych na otwartej przestrzeni, w miejscach innych niż bary i prywatne posesje. W większości kraju niedozwolone jest palenie tytoniu w miejscach publicznych.

Polscy emigracji tworzą jedną z największych grup etnicznych (ok. 800 tyś.). Głównymi skupiskami Polonii kanadyjskiej są Toronto, Mississauga (dzielnica Montrealu) oraz Vancouver.